Skip to content

Teplota a kvalita vody Pastviny

Jaká je kvalita vody v přehradě Pastviny?  Víme to přesně, neboť Krajská hygienická stanice provádí prvidelné odběry hned na několika místech v Pastvinské přehradě.

Kvalita vody Šlechtův palouk

Kvalita vody Na panelu

Teplota vody Pastviny v roce 2024

Níže na grafu můžete nalézt teploty vody u hráze za poslední dva roky. Plnou barvou je vyplněna teplota vody přehrady Pastviny z aktuálního roku, resp. linkou je naznačena teplota vody z minulého roku. Lze tedy pěkně odhadnout, jak se bude teplota nadále vyvýjet.

Teplota vody u hráze - přehrada Pastviny
Teplota vody u hráze – přehrada Pastviny

Kvalita vody Pastviny v roce 2024

Na obdobném grafu se můžete podívat na průhlednost pastvinské vody. Doporučená průhlednost vhodná pro koupání je 200 cm. Pod 100 cm už není vhodné se koupat, protože je kvalita vody něčím znečištěna či zakalena. Průhlednost je měřena pouze v některých měsících – typicky od března do října každého roku.

Průhlednost vody přehrada Pastviny

Koeficient obměny vody v nádrži

Díky řece Orlice, která se do přehrady vlévá a zároveň vytéká, je zajišťována průběžná obměna vody. Její koeficient je celoročně sledován a lze ho porovnat oproti předchozímu roku na následujícím grafu.

Koeficient obměny vody v nádrži přehrada Pastviny

Chlorofyl pod hladinou vody u hráze

Posledním sledovaným parametrem je míra chlorofylu pod hladinou vody u hráze. Opět můžete porovnat míru chlorofylu aktuální a z předhozího roku. Pro graf je vhodné porovnat hodnoty s následujícím přehledem, abyste měli představu, kdy je míra vhodná.

  • < 2,5 výborný
  • 2,5 – 10 dobrý
  • 10 – 30 vyhovující
  • 30 – 110 nevyhovující
  • > 110 závadný

Míra chlorofylu pod hladinou vody přehrady Pastviny

Všechny grafy a měření jsou získávány z webových stránek www.pla.cz.